top of page
IMG_7300.jpg

 

JUODOJI KERAMIKA

,,Baltų raštai keramikoje: iš praeities į ateitį‘‘ 

Lietuvos liaudies buities muziejus, Rumšiškės, 2021

IDĖJA: Objektuose paslėpti Baltų ženklai, kuriuos įprasmina juodoji keramika, laikas, vanduo, ugnis, žemė, o svarbiausia – ŽMOGUS. 

 

Dekoratyvinės vazos, kuriose paslėpti baltiškieji simboliai, kuriuos šiandienos dizaine galime interpretuoti savaip. Visi kultūros objektai įgauna reikšmę jų suvokimo, vartojimo, interpretacijos proceso metu (Umberto, 2004, p. 59).

Istorija prasidėjo praėjusį rudenį, kai Vilniaus universitete sutikau Neringą Vaitiekūnaitę – Grigarienę. Pristatinėjome savo inovatyvias idėjas. Tą kartą Neringa auditorijoje paskleidė garsus iš juodosios keramikos gaminio – tai buvo jos idėjos pristatymas. Iškart supratau, kad mes turime kažką bendro, kad mus domina ta pati meno rūšis – keramika. Laikui bėgant ši idėja tapo gyva: Neringai pavyko sujungti bendruomenes, meno ir keramikos mylėtojus, kuriančius žmones. Taip pat ji papasakojo ir labai svarbią menininkės Teresės Jankauskaitės istoriją ir šiandienos kontekste suteikė juodajai keramikai dar didesnę prasmę įtraukiant ir baltų simboliką. Visuomet tikėjau šia idėja, nors kartu ir žinojau, kokį sunkų kelią teko nueiti iki to, ką šiandien Neringos dėka galime pamatyti ir patirti.

Mano patirtis šiame projekte taip pat buvo svarbi: tai buvo pirmas kartas, kai teko lipdyti bendruomenėje, pažinti kitus keramikus, patirti pirmo karto jaudulį, nepasitikėjimą. Kartu su Neringa kasėme žemes, rovėme žoles, tempėme šakas, kilnojome akmenis, tačiau svarbiausia – dalinomės viskuo, ką turime: žiniomis, nusivylimais ir atradimais. Džiaugiuosi, kad buvau šio projekto dalimi, ir tikiu šios idėjos tęstinumu bei svarba mūsų visuomenei. 

Antrasis dirbtuvių etapas – juodosios keramikos kūrinių (darbų) degimas menininkės Teresės Jankauskaitės krosnyje Merkinėje. Su dideliu rūpesčiu suvežti darbai buvo sukrauti į juodosios keramikos degimo krosnį, kuri buvo nuolatos kūrenama 14 val. Ypatingas degimo procesas, krosnies užgesinimo momentas buvo svarbus visiems susirinkusiems Merkinėje. Kaip teigė menininkė Teresė Jankauskaitė, pasidalijusi savo patirtimi su jaunąja karta, ,,pavyko viskas puikiai, net taip nesitikėjau, kad pavyks. Man smagu matyti tiek jaunų ir susidomėjusių veidų mano kieme, čia, prie krosnies. Paprastai juodąją keramiką degu viena, o tai labai sudėtinga, bet dabar tokiam rate buvo labai gera. Tikiuosi, jaunimas susidomės juodąja keramika ir tęs jos istoriją ateityje. Jie kūrybingi, nulipdė tokių įspūdingų darbų...‘‘

IMG_7199.jpg
IMG_7184.jpg
FullSizeRender 8.jpg
FullSizeRender 10_edited.jpg
IMG_7286.jpg
IMG_7222_edited.jpg
IMG_7252.jpg
bottom of page